Amasya Haberleri

Amasya Taşova Çambükü Köylüleri Eylemde

Amasya Taşova Çambükü köylüleri, tarım yaptıkları topraklara, yaşam alanlarına OSB yapılmasını istemiyor.

Çambükü köyü muhtarı Fatma Celep keşif öncesinde yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a seslenerek “Bize üretim yapın, dağı taşı ekin diyorsunuz, bizim verimli tarlalarımıza beton dökecekler, bizim köyümüzü yok edecekler. Bize sahip çıkın” demişti.

Bugün ise Çambükü köylüleri, tarım yaptıkları topraklara yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) inşaatı için dozerlerin kolluk kuvvetleriyle birlikte köye girmesine tepki gösterdi.

Köyün muhtarı Fatma Celep, “Daha keşfimiz bitmedi, mahkememiz bitmedi. Bugün dozerler, askerler, hiçbir yerde asker kalmadı, yine başımıza geldi. Bütün köylümüz perişan hâlde. Bir avuç tohum ekmedik. Bir şey yapmadık. Elimiz koynumuzda kaldı. Ahırda mallarımız kaldı, hayvanlarımız kaldı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.

Süreç devam ederken söz konusu arazilere proje için kamyonlar ve kepçeler gelerek bağlara yol açtı, 30 yıllık zeytin ağaçları söküldü.

OSB projesine karşı direnen köylülere, Taşova Belediye Başkanı’nın aracıyla bir haber gönderdiği ve aklı başında 4 veya 5 kişilik heyet göndersinler görüşelim dediği ancak köylülerin ise belediye görüşmek istiyorsa köyümüze gelsin dediği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu